Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Ostatnio dodane

Czy wiecie jakie najistotniejsze zmiany wprowadziła nowelizacja Kodeksu Pracy z lutego 2016?

Posted by on 01 marzec, 2016

 

Czy wiedzą Państwo jakie najważniejsze zmiany wprowadziła nowelizacja Kodeksu Pracy jaka weszła w życie w lutym 2016?

 

Zrównanie okresów wypowiedzenia umowy na czas określony i umowy na czas nieokreślony.

 

Według nowych przepisów za uprzednim wypowiedzeniem będzie można rozwiązać każdą umowę o pracę w tym także umowę zawartą na czas określony, bez względu na to czy umowa przewidywała taką możliwość, a także niezależnie od okresu na jaki została zawarta. Zmiany wprowadzają również jednolite okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony i nieokreślony. Okresy wypowiedzenia będą zależały jedynie od czasu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i  zgodnie ze znowelizowanym art. 36 kp będą wynosiły:  

 

- 2 tygodnie,  jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

 

Trzy typy umów o pracę

 

Kodeks zawiera ograniczony katalog rodzajów umów o pracę do:

- umowy o pracę na okres próbny,

- umowy o pracę na czas określony,

- umowy o pracę na czas nieokreślony.

 

 

Ograniczenia dotyczące umów na czas określony

Nowe przepisy wprowadzają maksymalny czas zatrudnienia w oparciu o umowy o pracę na czas określony. Do tej pory pracodawcy mogli zatrudniać pracowników na umowę o pracę na czas określony dwukrotnie. Trzecia umowa, pod warunkiem, że okresy pomiędzy umowami nie przekraczały 1 miesiąca, stawała się umową o pracę na czas nieokreślony. Ponieważ ustawa nie określała maksymalnego okresu na jaki pojedyncza umowa o pracę na czas określony mogła być zawarta, w obrocie prawnym spotykało się umowy na czas określony zawierane na okres nawet kilku lat. W oparciu o obecnie obowiązujące przepisy, maksymalny czas zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony wynosić będzie łącznie 33 miesiące, zaś łączna liczba umów zawartych na czas określony pomiędzy tymi samymi stronami nie może być większa niż 3. Przekroczenie którejkolwiek z przesłanek powoduje automatyczne przekształcenie umowy na umowę o pracę na czas nieokreślony.

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

User Login