Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

Ostatnio dodane

Umowa przedwstępna - w jakiej formie?

Posted by on 09 marzec, 2016

Przy zakupie nieruchomości rozpowszechniona jest forma zakupu w dwóch etapach – umowa przedwstępna i umowa docelowa. Pierwsza jest niejako formą zarezerwowania nieruchomości, podczas gdy druga prowadzi do przeniesienia własności. Ta dwuetapowa procedura znajduje zastosowanie przy wielu różnych transakcjach np. umowach: sprzedaży udziałów, akcji, ruchomości, czy umowach najmu. 

Prawo wiąże określone skutki prawne z podpisaniem umowy przedwstępnej, inne w zależności od formy prawnej tej umowy – forma pisemna, pisemna z poświadczeniem podpisu przez notariusza czy też forma aktu notarialnego. Właśnie w zależności od formy prawnej umowa przedwstępna wywiera inne skutki. W tym miejscu pojawia się pytanie - czemu warto rozważyć formę umowy przedwstępnej?  Dla prawnika to oczywiste. Jeśli zawieramy umowę przedwstępną w formie przewidzianej dla umowy docelowej, wówczas mamy narzędzie do przymuszenia naszego kontrahenta do podpisania drugiej umowy. Jeżeli nie uczynimy zadość wymaganej formie prawnej, tracimy tę możliwość.

Przepisy kodeksu cywilnego czy kodeksu spółek handlowych narzucają określone formy zawierania umów. I tak sprzedaż czy przeniesienie własności nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego, w innej formie umowa jest nieważna. Umowa leasingu musi być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Z kolei sprzedaż udziałów w spółce prawa handlowego wymaga poświadczenia podpisu przez notariusza.

Zatem podpisanie umowy przedwstępnej np. sprzedaży udziałów w spółce w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym staje się narzędziem pozwalającym na przymuszenie drugiej strony do przeniesienia własności udziałów nawet jeśli druga strona się rozmyśli. Należy jednak pamiętać, że mechanizm ten zadziała, jeśli umowa przedwstępna będzie zawierała wszystkie niezbędne elementy. Jeśli zabraknie któregokolwiek, nie osiągniemy wówczas pożądanego skutku.

W ostatnim czasie Sąd Najwyższy uznał nawet, że niezachowanie formy aktu notarialnego przy umowie przedwstępnej zakupu nieruchomości odbiera także uprawnienie do zwrotu zadatku w podwójnej wysokości, w razie odstąpienia sprzedającego od transakcji.

Stąd rekomendujemy – nie rób tego sam – skorzystaj  z pomocy profesjonalisty.

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

User Login