Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

KONTAKTY Z DZIEĆMI

Jak mamy porozumieć się w sprawie dzieci, skoro w ogóle nie możemy się dogadać?               

Jesteś rodzicem, który nie ma kontaktu z dzieckiem? A może masz utrudniony kontakt z dzieckiem? Znamy ten problem i potrafimy pomóc.

Często zdarza się, że rodzice żyjący oddzielnie nie umieją znaleźć wspólnego języka w żadnej sprawie, a uzgodnienie kontaktów jest arcytrudne. Jeśli rodzice nie znajdują żadnego porozumienia pozostaje zwrócić się do sądu o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Dzięki temu zarówno rodzice jak i dziecko będą mieli szansę ustabilizowania kontaktów.

Sąd kieruje się dobrem dziecka przy ustalaniu kontaktów. Dokonuje oceny czy kontakt ten jest dziecku potrzebny, czy będzie dla niego korzystny. W dalszej kolejności rozważa w jakim zakresie czasu i w jakich warunkach powinny się odbywać spotkania, czy pobyty u wnioskującego rodzica.

Uzgodnieniu podlega czy będą to: kontakty osobiste, pod nieobecność drugiego rodzica, z prawem zabrania poza miejsce zamieszkania a być może z prawem zabrania na noc. Oddzielną regulację obejmują: Weekendy, święta, ferie, wakacje, dni ojca, matki, babci itp. Można żądać także kontaktu za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość jak np.: skype, viber czy facetime.

Trudności związane z kontaktami z dzieckiem mają najróżniejsze postacie. Począwszy od sytuacji kiedy dziecka nie ma w miejscu z którego miało być odebrane, przez twierdzenia że z powodu choroby kontakt nie jest możliwy, przez zmianę miejsca zamieszkania, czy nastawianie dziecka przeciw drugiemu rodzicowi i jego bliskim. Przepisy zapewniają szereg narzędzi prawnych pozwalających pomóc w razie utrudniania kontaktów z dzieckiem, przymuszając rodzica sprawującego opiekę na co dzień do realizacji tego prawa.

Prawo do ustalenia kontaktów z dzieckiem przysługuje nie tylko rodzicom, ale także rodzeństwu, dziadkom, a także innym osobom, które sprawowały nad dzieckiem opiekę.

 

Potrzebujesz wsparcia aby odzyskać kontakt z dzieckiem? – dzwoń służymy pomocą.

adw. Ingemara Grom                    adw. Agnieszka Bogłowska                        adw. Justyna Lenart

    501 519 104                                        501 052 756                                              669 470 925

User Login